Grįžti

Aukščiausiame Teisme pasiekta pergalė ir kertinis išaiškinimas NT sektoriui

2022.10.27

Po daugiau nei 2 metų bylinėjimosi buvo pasiekta pergalė Lietuvos Aukščiausiame Teisme, atstovaujant klientą UAB Dneprochem Baltic ginče dėl nuomos sutarties nutraukimo. Be kitų byloje svarbių aspektų, kertinis viso ginčo aspektas buvo, ar gali nuomininkas iš anksto atsisakyti naudotis teise nutraukti nuomos sutartį pasikeitus nuomojamo turto savininkui. Tokią teisę nuomininkui suteikia CK 6.494 str. 3 d. Ginčas kilo dėl to, kad nuomininkas nutarė nutraukti nuomos sutartį po to, kai pasikeitė nuomojamų patalpų savininkas, nors sutartyje buvo numatyta, kad jis tokios teisės atsisako.

Šios teisės normos taikymas buvo viena didžiausių rizikų, kurią reikia spręsti ir valdyti investicinio (pajamas generuojančio) NT savininkams bei valdytojams, vystant, nuomojant, o vėliau norint parduoti išnuomotą komercinį turtą. Taigi, jau daugiau nei 15 metų rinkos praktika suformavo ir priėmė taisyklę, jog nuomos sutartyse iš anksto nuomininkai atsisako teisės nutraukti sutartį, jeigu nuomojamo daikto savininkas kada nors ateityje pasikeis.

Šią rinkos praktiką galėjo pakeisti Aukščiausiojo Teismo sprendimas, jeigu jis būtų patvirtinęs pirmų dviejų instancijų teismų sprendimus. NOOR teisininkų komandai pavyko įtikinti Lietuvos Aukščiausiąjį Teismą, kad CK 6.494 str. 3 d. yra dispozityvi teisės norma, sudaranti galimybę profesionaliems rinkos dalyviams, sudarant komercinio NT nuomos sutartis, iš anksto susitarti dėl jos tęstinumo ir nuomininko atsisakymo naudotis teise sutartį nutraukti.

Šio sprendimo nekantriai laukė visas NT sektorius, kadangi tai galėjo turėti milžinišką įtaką būsimiems investiciniams NT sandoriams. Tai vienareikšmiškai yra vienas svarbiausių teismų sprendimų NT industrijai per pastarąjį dešimtmetį ir juo pavyko išsaugoti jau daug metų suformuotą ir taikomą komercinę praktiką.

Esame laimingi, kad klientas pasitikėjo NOOR komanda, kuriai pavyko prisidėti prie naujos ir modernios teismų praktikos suformavimo.

Komanda

Arnas Bareika

Arnas Bareika

Vyresnysis teisininkas