Grįžti

Pergalė „Snoras“ bankroto byloje Vienos tarptautiniame arbitraže

2018.11.30

Vyresnioji teisininkė, advokatė Greta Raulušonė 2016–2018 metų laikotarpiu dirbo komandoje ir atstovavo bankui „Snoras“ ginče su Austrijos banku „Meinl Bank“ Vienos tarptautiniame arbitraže.

Bylą prieš „Meinl Bank“ banko „Snoras“ bankroto administratorius Lietuvoje inicijavo dar 2015 metais. Austrijos bankas kreipėsi su ieškiniu prieš „Snorą“ į Vienos tarptautinį arbitražą, prašydamas pripažinti, kad 11 mln. eurų „Snoro“ lėšų buvo tinkamai įkeista „Meinl Bank“ naudai ir bankroto administratorius neturi teisės reikalauti grąžinti šių lėšų.

Vienos tarptautinis arbitražo teismas priėmė sprendimą, kuriuo remiantis buvo atmestas Austrijos banko „Meinl Bank“ ieškinys, nukreiptas prieš banką „Snoras“. Pripažinta, kad 2011 metais banko „Meinl Bank“ ir banko „Snoras“ sudaryta įkeitimo sutartis pagal Austrijos teisę laikytina niekine ir negaliojančia.

Tyrimų metu nustatyta, jog „Meinl Bank“ skolino pinigus lengvatinio apmokestinimo įmonėms, tačiau faktinis skolintojas buvo ne austrų bankas: už kiekvieną paskolą savo pinigais laiduodavo bankai Lietuvoje, Latvijoje ir Ukrainoje, padėdami dideles sumas specialiose sąskaitose „Meinl Bank“ banke. Paskolų negrąžinus, „Meinl Bank“ nusirašydavo jų pinigus. Taip didelės lėšos nukeliaudavo iki lengvatinio apmokestinimo įmonių, o paskolas joms formaliai teikęs „Meinl Bank“ niekuo nerizikavo. Nukentėjo tik žlugę bankai. O kartu – trys valstybės, kurias užgulė per „Meinl Bank“ pradangintų milijonų našta.

Bylos laimėjimas suteikė galimybę į bankrutuojančio subjekto turto masę sugrąžinti 11 mln. eurų iš Austrijos banko, padėjusio pasisavinti banko lėšas buvusiems akcininkams.