Grįžti

Teismų praktiką keičianti NOOR pergalė prieš piktnaudžiavimą savivaldybėse

2023.08.10

Iki šiol šalies savivaldybės kone laisva ranka galėjo pavesti viešąsias paslaugas teikti sau pavaldžioms įmonėms. Bet savivaliavimui atėjo galas Lietuvos Aukščiausiajam Teismui (LAT) atliekų Lazdijuose surinkimo byloje aiškiai konstatavus, kad vidaus sandoriai gali būti sudaromi tik išimties tvarka.

LAT paliko galioti Lazdijų rajono savivaldybei ir UAB „Alytaus regiono atliekų tvarkymo centrui“ (ARATC) nepalankų apeliacinio teismo sprendimą, kad jų sandoris neteisėtas ir turi būti skelbiamas viešasis konkursas.

ARATC turėjo pareigą išrinkti privatų atliekų vežėją, tačiau per keletą metų to nepadarė, nes skelbti viešieji konkursai neįvyko – nebuvo privačių rinkos dalyvių pasiūlymų, atitinkančių nustatytą maksimalią paslaugos kainą.

Nesuradęs paslaugų tiekėjo, ARATC pats neteisėtai perėmė paslaugos teikimą. Tačiau teisme paaiškėjo, kad ARATC paslaugų kaina taip pat neatitiko anksčiau nustatytos maksimalios kainos, o tai reiškia, jog bendrovei nerūpėjo gyventojų interesai.

Dar viena įdomi detalė – sutartyje buvo numatyta, kad ARATC turi kontroliuoti paslaugų kokybę ir už tai jam buvo sumokėta. O tai iš tiesų reiškia, kad ARATC gavo atlyginimą už paties savęs kontroliavimą. Bet iš tiesų, niekas nekontroliavo paslaugų teikimo ir kokybės – juk patys sau netaikė nei baudų už netinkamai suteiktą paslaugą, nei skaičiavo delspinigių ar atliko tikrinimus.

Teismas konstatavo, kad gyventojams buvo teikiamos niekaip neprižiūrimos paslaugos už neaiškų atlygį. Galiausiai nesąžiningos konkurencijos lydimas sandoris buvo pripažintas neteisėtu.

Pasak NOOR partnerės Daivos Lileikienės, savivaldybės praktika pavesti paslaugų tiekimą jai pavaldžiai įmonei buvo populiari, nes savivaldybės ir jų įmonės savaip interpretavo Viešųjų pirkimų įstatyme įtvirtintą taisyklę, esą jos turi teisę pačios nuspręsti – sudaryti vidaus sandorį viešųjų paslaugų teikimui, ar ne. Po LAT sprendimo tokioms interpretacijoms vietos nebėra.

Dvejus metus užsitęsusį ginčą užbaigęs LAT sprendimas yra reikšmingas ne tik vietiniu, bet ir nacionaliniu lygiu, nes formuoja teismų praktiką.

 

Daugiau informacijos rasite čia.