Grįžti

Kaip ES inicijuotas dirbtinio intelekto reguliavimas veikia verslus Lietuvoje?

2023.06.20

Dirbtinio intelekto (DI) aktas – technologinę pažangą stabdanti kliūtis ar rizikas mažinanti būtinybė? Europos Sąjungos DI reguliuojančių taisyklių rinkinio sukūrimas įžiebė naujas diskusijas, kurios jau kurį laiką netyla dėl DI keliamos grėsmės žmogui.

Naujuoju DI aktu atsižvelgiant į rizikos lygį, tam tikros DI sistemos bus netgi draudžiamos. Pavyzdžiui, tos, kurios naudojamos socialiniam vertinimui, apimančiam žmonių klasifikavimą pagal jų socialinį elgesį ar asmenines savybes. Taip pat tokios DI sistemos, kurios gali nustatyti asmens tapatybę realiuoju laiku arba po fakto, naudodamos biometrinius duomenis (pvz., veido atpažinimą) viešose vietose.

NOOR partneris, advokatas Andrius Iškauskas įsitikinęs, kad tokios taisyklės reikalingos, nes įmonės dažnai gali labai reikšmingai pažeisti privatumą. Ir pataria jau dabar verslams susirūpinti ir peržiūrėti savo procedūras, kad DI naudojimas nesukurtų papildomų rizikų, ypač su konfidencialios informacijos atskleidimu arba intelektinės nuosavybės pažeidimais.

„Verslas turėtų susirūpinti, kad DI naudojimas nesukurtų papildomų rizikų, ypač su konfidencialios informacijos atskleidimu arba intelektinės nuosavybės pažeidimais. Reikėtų skubiai pradėti daryti vidines procedūras, kaip darbuotojai naudos DI – reglamentuoti įmonės viduje, kokią informaciją galima dalintis su DI sistema, kaip naudojami DI sukurti rezultatai, kaip jie siunčiami.“

Visą A. Iškausko komentarą apie DI akto reikšmę skaitykite šiame „Verslo žinių” straipsnyje čia.