Grįžti

Po klaidingos keitimo operacijos praturtėjęs asmuo vietoje 115 eurų įgijo daugiau nei 5,5 mln. eurų

2024.02.29

Lietuvos apeliacinis teismas išnagrinėjo civilinę bylą, kurioje spręsta, ar nuolatinis elektroninių pinigų keitimo įstaigos klientas, dėl techninės klaidos eurus į Singapūro dolerius išsikeitęs keliasdešimt tūkstančių kartų didesniu kursu, turi grąžinti per klaidą gautus pinigus, rašoma Lietuvos teismų pranešime žiniasklaidai. 

Teismas panaikino apygardos teismo sprendimą ir pripažino negaliojančiais sudarytus sandorius, o pirkėjui nurodė grąžinti keityklai likusius jos neatgautus pinigus – daugiau nei 500 tūkst. Eur.

Byloje nustatyta, kad asmuo naudojosi Lietuvoje licencijuotos keityklos paslaugomis: sistemoje įmokėdavo lėšas, atlikdavo pervedimus, atsiskaitymus, keisdavo valiutas. Kai keityklos sistemoje kilo techninių nesklandumų, dėl kurių keletą valandų visi klientai galėjo eurus išsikeisti į Singapūro dolerius beveik 48 tūkst. kartų didesniu kursu, minėtas asmuo tokiu klaidingu kursu pirmiausia išsikeitė 1 Eur, o vėliau dar 10 Eur, 4 Eur ir 100 Eur bei dalį konvertuotų Singapūro dolerių vėl pakeitė į eurus jau įprastu kursu. Taip per kelias valandas atlikęs ginčijamus valiutų keitimo sandorius, asmuo vietoj 115 Eur įgijo daugiau nei 5,5 mln. Eur. Dalį lėšų – daugiau nei 1 mln. Eur – netrukus asmuo pervedė į kitas savo ir trečiųjų asmenų banko sąskaitas, kriptovaliutų biržas.

Bylą išnagrinėjusi Lietuvos apeliacinio teismo teisėjų kolegija konstatavo, kad keitykla siekė ginčo sandorius sudaryti pagal aktualų euro ir Singapūro dolerio kursą, tačiau dėl techninės sistemos klaidos savo valią išreiškė netinkamai ir sandorius sudarė pagal klaidingą valiutų santykį.

Nustatyta, kad keityklos sistema neleido automatiškai eurų pakeisti į Singapūro dolerius klaidingu santykiu, todėl asmuo iš pradžių pabandė keitimą atlikti rankiniu būdu, o šiai operacijai pavykus – rankiniu būdu pakeitė dar 114 Eur. Asmuo neneigė, kad valiutas keitė, norėdamas pasinaudoti sistemoje nurodytu klaidingu kursu – suprato, kad pakeisdamas 115 Eur gaus apie 8 mln. Singapūro dolerių, ir to siekė, valiutos keitimo operacijas darydamas rankiniu būdu.

Apeliacinės instancijos teismas pabrėžė, kad asmuo, sudarydamas minėtus sandorius, apie keityklos sistemos klaidą žinojo ir tuo pasinaudojo siekdamas pasipelnyti. Dėl tokių asmens veiksmų keitykla patyrė daugiau nei 5,5 mln. Eur nuostolių. Teismas konstatavo, kad reikalavimas keityklai įvykdyti šiuos sandorius prieštarauja sąžiningumo, protingumo ir proporcingumo principams, todėl šiuos sandorius pripažino negaliojančiais taikant restituciją, t. y. šalis grąžinant į tą pačią padėtį, kurioje jos buvo prieš sandorių sudarymą.

Keitykla, savo sistemoje pastebėjusi klaidą, nedelsdama ją ištaisė ir sureagavo – atsekė asmens sudarytus valiutos keitimo sandorius bei pervedimus ir juos atšaukė, taip susigrąžindama dalį lėšų. Tačiau lėšų, kurias asmuo spėjo pervesti kitiems asmenims, keityklai susigrąžinti nepavyko, todėl ši suma – 513 059,54 Eur – Apeliacinio teismo sprendimu priteista iš asmens keityklai.