Grįžti

Teisiniai ir informaciniai pakeitimai dėl mokestinės paskolos sudarymo procedūrų

2025.01.08

Dainius Daugirda, NOOR partneris, mokesčių grupės vadovas
Raimond Seniut, NOOR teisininkas

Įsigalėjus naujoms taisyklėms, buvo atlikti svarbūs pakeitimai mokestinės paskolos sudarymo procese, kurie gali turėti reikšmingos įtakos mokesčių mokėtojams. Šie pakeitimai siekia pagerinti informacijos pateikimo tvarką, supaprastinti procedūras ir aiškiai apibrėžti, kokie veiksmai turi būti atliekami tam, kad būtų galima sudaryti mokestinę paskolos sutartį. Pateikiame pagrindinius pakeitimus ir svarbią informaciją apie šią sritį.

Pirmiausia paminėtina, kad ženkliai sutrumpintas terminas, per kurį turi būti pateikta papildoma informacija, jei VMI paprašo jos pateikti po prašymo dėl mokestinės paskolos sudarymo pateikimo. Anksčiau mokesčių mokėtojai turėjo 30 kalendorinių dienų papildomos informacijos pateikimui, o dabar tai turi būti padaryta per 10 darbo dienų.

Kalbant apie mokestinės paskolos sudarymą, priėmus naujas taisykles atsirado daugiau aiškumo dėl dokumentų, kuriuos reikia pateikti VMI kartu su prašymu sudaryti mokestinę paskolos sutartį. Nors pats dokumentų sąrašas iš esmės nepasikeitė, dabar visa reikalinga informacija yra pateikta viename dokumente. Anksčiau ši informacija buvo išskaidyta į kelis teisės aktus, kas dažnai sukeldavo painiavą – pavyzdžiui, prašymo forma buvo ruošiama pagal vienas taisykles, o reikalingus priedus reikėdavo ieškoti kitose taisyklėse.

Visiška naujovė, įvesta priėmus šias taisykles, yra tai, kad nuo šiol mokestinės nepriemokos perdavimas antstoliui reiškia, kad mokestinė paskola nebegali būti sudaroma. Svarbu pažymėti, kad nepriemokos išieškojimas antstoliui gali būti pradėtas pakankamai anksti, todėl mokesčių mokėtojas gali prarasti galimybę sudaryti mokestinės paskolos sutartį.

Naujos taisyklės taip pat išplėtė mokestinės paskolos nutraukimo pagrindų sąrašą. Anksčiau sutartis buvo nutraukiama tik tuo atveju, jei mokesčių mokėtojas nevykdė paskolos sąlygų arba jei mokesčių mokėtojui buvo iškelta bankroto byla. Dabar atsirado papildomi nutraukimo pagrindai, o svarbiausias, tikriausiai, yra galimybė nutraukti sutartį mokesčių mokėtojo prašymu. Paradoksalu, tačiau anksčiau toks pagrindas nebuvo numatytas, ir iš esmės vienintelis būdas nutraukti mokestinės paskolos sutartį buvo ją sustabdyti ir laukti, kol VMI pati ją nutrauks.

Apskritai, mokesčių mokėtojams poreikis sudaryti mokestines paskolos sutartis gali atsirasti dėl įvairių priežasčių. Kaip nurodote savo laiške, tai gali būti finansinės problemos (kas, tikėtina, buvo aktualiausia ir labiausiai pasimatė COVID-19 laikotarpiu). Taip pat galimi atvejai, kai įmonės nesugeba valdyti pinigų srautų – ypač kalbant apie PVM, kurį įmonės deklaruoja ir moka kas mėnesį. Dėl netinkamo pinigų srautų valdymo įmonė gali atsidurti situacijoje, kai tiesiog neturi apyvartinių lėšų sumokėti PVM į biudžetą. Taip pat įmanomos situacijos, kai dėl neteisingai taikomų mokesčių ar klaidingo jų aiškinimo, VMI atlieka mokesčių tyrimą ar patikrinimą ir priskaičiuoja papildomus mokesčius. Kadangi tokie mokesčių priskaičiavimai gali apimti kelis metus, įmonė gali neturėti reikalingų sumų sumokėti visus mokesčius iš karto, kaip to reikalauja VMI. Jei įmonė sutinka su VMI paskaičiuotais mokesčiais, mokestinės paskolos sutartis gali padėti išspręsti šią situaciją ir leisti įmonei tęsti veiklą bei atsiskaityti su VMI dalimis.

Svarbu pabrėžti, kad mokestinės paskolos sudarymas tikrai nereiškia, jog įmonė padarė klaidų, nesumoka mokesčių ar panašiai. Kaip minėta, įmonės dažniausiai sudaro mokestines paskolas dėl įvairių priežasčių, kurios nėra tiesiogiai susijusios su mokesčių tyrimais ar patikrinimais. Praktikoje dažniausiai tai būna paprastesnės gyvenimiškos priežastys, kaip, pavyzdžiui, reikalingų sumų nesugebėjimas sukaupti, kai ateina mokesčių sumokėjimo terminas.

Taip pat verta pažymėti, kad mokestinės paskolos sudarymas nerodo mokesčių mokėtojo blogos finansinės būklės. Priešingai, tai rodo, kad VMI mano, jog mokesčių mokėtojas susiduria su laikinais sunkumais vykdant mokestines prievoles. Jei VMI manytų, kad įmonė negalės sumokėti mokesčių, mokestinė paskola nebūtų sudaryta.

Naujosios taisyklės dėl mokestinės paskolos suteikimo ir nutraukimo suteikia daugiau aiškumo ir galimybių tiek mokesčių mokėtojams, tiek VMI. Sutrumpintas papildomos informacijos pateikimo terminas, supaprastinta dokumentų pateikimo tvarka ir naujos nutraukimo priežastys yra žingsniai link efektyvesnio ir skaidresnio mokesčių administravimo. Mokesčių paskolos sudarymas turėtų būti vertinamas ne kaip finansinių sunkumų ar klaidų pripažinimas, bet kaip priemonė, leidžianti įmonėms įveikti laikinas mokestines kliūtis ir užtikrinti jų tęstinumą. Tad mokesčių mokėtojams svarbu išlikti informuotiems apie pasikeitimus ir, esant reikalui, pasinaudoti šia galimybe siekiant išlaikyti verslo stabilumą ir atitikimą mokesčių įsipareigojimams.

Straipsnis publikuotas „Verslo žinios” portale čia