Inga Pališkienė, NOOR patarėja, advokatė
Pagal Lietuvos Respublikos Seimo naujai priimtus Lietuvos Respublikos moterų ir vyrų lygių galimybių įstatymo pakeitimus, didelės įmonės bus įpareigotos užtikrinti tinkamą moterų skaičių vadovaujamose pareigose. Šiais įstatymo pakeitimais įgyvendinama Europos parlamento ir tarybos direktyva (ES) 2022/2381 Dėl biržinių bendrovių direktorių pareigas einančių asmenų lyčių pusiausvyros gerinimo ir susijusių priemonių.
Europos Sąjungos lygiu 60 proc. universitetų absolventų yra moterys. Tačiau Europos lyčių lygybės instituto duomenimis, 2021 m. vidutiniškai 30,6 proc. valdybos narių didžiausiose biržinėse bendrovėse ir tik 8,5 proc. pirmininkų buvo moterys. Europos Sąjunga nepakankamą moterų atstovavimą vadovybėje mato kaip neišnaudotą galimybę valstybių narių ekonomikai apskritai ir jų vystymuisi bei augimui.
Plačiai pripažįstama, kad dėl moterų dalyvavimo valdybose pagerėja įmonių valdymas, nes dėl įvairesnio ir kolektyvinio mąstymo, apimančio platesnį požiūrių spektrą, pagerėja komandų veiklos rezultatai ir sprendimų priėmimo kokybė. Daugelis tyrimų parodė, kad įvairovė skatina iniciatyvesnį verslo modelį, labiau subalansuotus sprendimus ir griežtesnius profesinius standartus valdybose, tai taip pat skatina inovacijas. Daugybė tyrimų parodė, kad tarp lyčių įvairovės aukščiausios vadovybės lygmeniu ir bendrovės finansinių rezultatų bei pelningumo yra teigiamas ryšys, o tai lemia reikšmingą ilgalaikį tvarų augimą.
Tikimasi, kad padidinus moterų atstovavimą valdybose, poveikį patirtų ne tik į valdybas paskirtos moterys, bet tai taip pat padėtų į bendrovę pritraukti moterų talento ir užtikrinti didesnį moterų skaičių visais valdymo lygmenimis bei tarp darbuotojų. Todėl, tikėtina, kad didesnė moterų dalis valdybose darys teigiamą poveikį šalinant tiek vyrų ir moterų užimtumo atotrūkį, tiek vyrų ir moterų darbo užmokesčio skirtumą.
Kas keičiama ir kokių priemonių turės imtis didelės įmonės?
Šių metų spalio 3 d. priimti Lietuvos Respublikos moterų ir vyrų lygių galimybių įstatymo pakeitimai, kurie įsigalios jau labai greitai – nuo 2024 m. gruodžio 1 d., o iki 2026 m. birželio 30 d. didelės įmonės turi pasiekti, kad jų valdymo ir priežiūros organuose nepakankamai atstovaujamos lyties asmenys užimtų ne mažiau kaip 33 proc. (bet ne daugiau kaip 49 proc.) įmonės vadovo, valdybos narių, stebėtojų tarybos narių pozicijų. Pavyzdžiui, jeigu didelėje įmonėje valdymo ir priežiūros organų narių yra nuo 3 iki 4, bent vieną poziciją turės užimti moteris, jeigu narių nuo 5 iki 7, – iš jų turės būti bent dvi moterys, jeigu narių nuo 8 iki 10, – bent trys moterys, nuo 11 iki 13 narių, – keturios moterys ir taip toliau.
Didelės įmonės turės atlikti kiekvieno kandidato lyginamąjį kvalifikacijų vertinimą į šias pozicijas: įmonės vadovo, valdybos narių, stebėtojų tarybos narių.
Prieš atranką ir jai vykstant didelės įmonės turės nustatyti reikalavimus ir kriterijus, taikomus kandidatams į tam tikrą poziciją. Kandidatams didelės įmonės privalės teikti išsamią informaciją apie atrankos metu pagal nustatytus kriterijus bei reikalavimus atliekamą jų lyginamąjį kvalifikacijų vertinimą ir, jei aktualu, konkrečius atrankos komisijos svarstymus.
Jeigu vykstant atrankai reikės rinktis iš kandidatų, kurių kvalifikacijos, tinkamumas užimti tam tikrą poziciją, kompetencijos ir profesinės veiklos rezultatai yra tokie pat, pirmenybė bus teikiama didelėje įmonėje nepakankamai atstovaujamos lyties kandidatui.
Pagal Lietuvoje galiojantį Akcinių bendrovių įstatymą, visuotinis akcininkų susirinkimas renka stebėtojų tarybos narius, jeigu stebėtojų taryba nesudaroma, – valdybos narius, o jeigu nesudaroma nei stebėtojų taryba, nei valdyba, – bendrovės vadovą. Tačiau tai, kad šių organų nariai renkami, neatleidžia įmonių nuo pareigos laikytis reikalavimo dėl ne mažesnio kaip 33 proc. moterų skaičiaus tiek renkamuose, tiek skiriamuose valdymo organuose. Didelės įmonės turės užtikrinti, kad balsavime dalyvaujantys asmenys būtų informuoti apie įstatymo reikalavimus.
Kam bus taikomi pokyčiai?
Pokytis bus taikomas didelėms įmonėms, įskaitant tas, kurių vertybiniais popieriais leista prekiauti reguliuojamoje rinkoje. Didelė įmonė pagal Lietuvos Respublikos įmonių ir įmonių grupių atskaitomybės įstatymą yra tokia, kurios ne mažiau kaip 2 rodikliai viršija šiuos dydžius:
1) balanse nurodyto turto vertė – 25 000 000 eurų;
2) pardavimo grynosios pajamos per ataskaitinius finansinius metus – 50 000 000 eurų;
3) vidutinis metinis darbuotojų skaičius per ataskaitinius finansinius metus – 250 darbuotojų.
Ataskaitų teikimo pareiga
Didelės įmonės, kurių vertybiniais popieriais leista prekiauti reguliuojamoje rinkoje, informaciją apie taikytas priemones įgyvendinant įstatymo pakeitimus turės teikti Įmonių ir įmonių grupių atskaitomybės įstatymo nustatyta tvarka rengiamoje bendrovės valdymo ataskaitoje. Kitos didelės įmonės turės pateikti lyčių lygybės ataskaitą pagal socialinės apsaugos ir darbo ministro patvirtintą formą, Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybai už praėjusius kalendorinius metus ne vėliau kaip iki birželio 1 d.