Grįžti

Sumažintos specialiųjų tarnybų galimybės manipuliuoti informacija atliekant tarnybinius patikrinimus 

2023.09.13

NOOR Nusikaltimų versle ir atitikties grupės vadovas Giedrius Danėlius atstovavo ir apgynė buvusį Lietuvos generalinį prokurorą ES Teisingumo Teisme (ESTT). Klientas buvo atleistas iš pareigų už tarnybinį nusižengimą, kuris buvo grindžiamas specialiųjų tarnybų kitam tikslui rinkta kriminalinės žvalgybos medžiaga.

„ESTT suformulavo tam tikrą išimtį iš mūsų konstitucinėje doktrinoje pateisinto kriminalinės žvalgybos duomenų naudojimo atliekant tarnybinius patikrinimus, tai tikrai svarbus sprendimas, turintis apriboti specialiųjų tarnybų galimybes susidoroti su valstybės tarnautojais manipuliuojant kriminalinės žvalgybos informacija“, – pažymi advokatas G. Danėlius.

ESTT savo sprendime aiškiai konstatavo, kad pagal ES teisę draudžiama su elektroniniais ryšiais susijusius asmens duomenis, saugomus elektroninių ryšių paslaugų teikėjų ir vėliau perduotus kompetentingoms institucijoms siekiant kovoti su sunkiais nusikaltimais, naudoti tiriant tarnybinius nusižengimus viešojoje tarnyboje.

Sprendime taip pat pažymima, kad tik kova su sunkiais nusikaltimais ir didelės grėsmės visuomenės saugumui prevencija gali pateisinti didelius pagrindinių teisių suvaržymus, kaip antai susijusius su srauto ir vietos nustatymo duomenų saugojimu.

Pasak advokato, po šio sprendimo, kriminalinės žvalgybos duomenų panaudojimas tiriant ir tarnybinius nusižengimus ir nesunkius nusikaltimus turėtų būt atidžiai peržiūrimas.

Plačiau apie teismo nutartį skaitykite čia.

Komanda